Biją rekordy czytelnictwa, organizują specjalne akcje: w Ośrodku nie boją się książek - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

13.maja  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach wziął udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt."Przerwa na czytanie", organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Ze względu na specyfikę placówki akcja w SOSW miała zróżnicowany charakter, ponieważ przebiegała w strefach czytelniczych, w których uczniom czytali koledzy, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście.

 W ramach akcji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Obremskim, autorem książki dla dzieci pt."W krainie siedmiu słońc". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły przysposabiającej do pracy z nauczycielami. Wojciech Obremski (dziennikarz, rzecznik powiatu słubickiego) w skrócie przedstawił kulisy powstania książki i chętnie odpowiadał na zadawane pytania, a następnie przeczytał fragment utworu. Książka "W krainie siedmiu słońc" opowiada o grupie dzieci, którym przyszło zmierzyć się z okrutnym tyranem, ale jak zapewnił autor, wszystko zakończy się szczęśliwie. Tym samym zachęcił do dalszej lektury. Mimo, iż młody czytelnik jest wymagający. W. Obremski zapowiedział kontynuację podjętej tematyki w kolejnej książce, na którą z zaciekawieniem będą oczekiwać uczniowie Ośrodka.

100 9569 60718630 295064324732916 575379915193450496 n

Akcja "Przerwa na czytanie" przebiegała  w kilkunastu strefach czytelniczych, którym towarzyszyły motta promujące czytelnictwo. Dużą pomysłowością wykazały się wychowawczynie w oddziałach przedszkolnych, które przebrały się z dziećmi i osobami wspierającymi za zwierzęta i czytały książki, których bohaterami były właśnie zwierzaki, pod hasłem " Czytanie na zielonej polanie", natomiast "Biedronki" upowszechniały "Cyferkowe czytanie". Klasy młodsze oraz zespoły edukacyjno-terapeutyczne szkoły podstawowej zachęcały do "Czytania z Franklinem", zapraszały do "Baśniowej krainy" lub promowały hasło" Czytam bo lubię". Przygoda z książką "Klub latających ciotek", której autorem jest Rafał Witek, towarzyszyła uczniom kl.  IV-VI.  Strefą  czytania książek promujących zdrowie i zdrowy styl życia kierowała pielęgniarka szkolna, lansując hasło " W zdrowym ciele zdrowy duch". W związku z tym, iż w Ośrodku realizowane jest przedsięwzięcie" Starszy czyta młodszemu", z okazji 10-lecia udziału placówki w kampanii " Cała Polska czyta dzieciom", przewodniczący Samorządu Szkolnego nie zapomniał o najmłodszych uczniach. Dyrekcja upowszechniała motto "Czytanie to myśli rozwijanie", skupiając wokół siebie uczniów szkoły branżowej i zawodowej, którzy na chwilę zapomnieli o swoich kulinarnych zainteresowaniach i czytali literaturę przygodową, fantastyczną, obyczajową, ale nie stronili też od baśni europejskich. Wszyscy świetnie się bawili z książką w roli głównej.Celem akcji  była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe i zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom oraz Lubuski Kurator Oświaty w Gorzowie Wlkp.

Wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację akcji " Przerwa na czytanie" szczególnie Magdalenie Karczewskiej i Piotrowi Jaremce, serdecznie dziękuje koordynator akcji i lider kampanii  CPCD Maria Wałach 

60349373 2531492640464518 2802840832112066560 n 100 9577

CPCD Maria Wałach

Udostępnij