Biją rekordy czytelnictwa, organizują specjalne akcje: w Ośrodku nie boją się książek - Powiat Słubicki

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

13.maja  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach wziął udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt."Przerwa na czytanie", organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Ze względu na specyfikę placówki akcja w SOSW miała zróżnicowany charakter, ponieważ przebiegała w strefach czytelniczych, w których uczniom czytali koledzy, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście.

 W ramach akcji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Obremskim, autorem książki dla dzieci pt."W krainie siedmiu słońc". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły przysposabiającej do pracy z nauczycielami. Wojciech Obremski (dziennikarz, rzecznik powiatu słubickiego) w skrócie przedstawił kulisy powstania książki i chętnie odpowiadał na zadawane pytania, a następnie przeczytał fragment utworu. Książka "W krainie siedmiu słońc" opowiada o grupie dzieci, którym przyszło zmierzyć się z okrutnym tyranem, ale jak zapewnił autor, wszystko zakończy się szczęśliwie. Tym samym zachęcił do dalszej lektury. Mimo, iż młody czytelnik jest wymagający. W. Obremski zapowiedział kontynuację podjętej tematyki w kolejnej książce, na którą z zaciekawieniem będą oczekiwać uczniowie Ośrodka.

100 9569 60718630 295064324732916 575379915193450496 n

Akcja "Przerwa na czytanie" przebiegała  w kilkunastu strefach czytelniczych, którym towarzyszyły motta promujące czytelnictwo. Dużą pomysłowością wykazały się wychowawczynie w oddziałach przedszkolnych, które przebrały się z dziećmi i osobami wspierającymi za zwierzęta i czytały książki, których bohaterami były właśnie zwierzaki, pod hasłem " Czytanie na zielonej polanie", natomiast "Biedronki" upowszechniały "Cyferkowe czytanie". Klasy młodsze oraz zespoły edukacyjno-terapeutyczne szkoły podstawowej zachęcały do "Czytania z Franklinem", zapraszały do "Baśniowej krainy" lub promowały hasło" Czytam bo lubię". Przygoda z książką "Klub latających ciotek", której autorem jest Rafał Witek, towarzyszyła uczniom kl.  IV-VI.  Strefą  czytania książek promujących zdrowie i zdrowy styl życia kierowała pielęgniarka szkolna, lansując hasło " W zdrowym ciele zdrowy duch". W związku z tym, iż w Ośrodku realizowane jest przedsięwzięcie" Starszy czyta młodszemu", z okazji 10-lecia udziału placówki w kampanii " Cała Polska czyta dzieciom", przewodniczący Samorządu Szkolnego nie zapomniał o najmłodszych uczniach. Dyrekcja upowszechniała motto "Czytanie to myśli rozwijanie", skupiając wokół siebie uczniów szkoły branżowej i zawodowej, którzy na chwilę zapomnieli o swoich kulinarnych zainteresowaniach i czytali literaturę przygodową, fantastyczną, obyczajową, ale nie stronili też od baśni europejskich. Wszyscy świetnie się bawili z książką w roli głównej.Celem akcji  była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe i zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom oraz Lubuski Kurator Oświaty w Gorzowie Wlkp.

Wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację akcji " Przerwa na czytanie" szczególnie Magdalenie Karczewskiej i Piotrowi Jaremce, serdecznie dziękuje koordynator akcji i lider kampanii  CPCD Maria Wałach 

60349373 2531492640464518 2802840832112066560 n 100 9577

CPCD Maria Wałach

Share