Położenie powiatu - Powiat Słubicki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Powiat Słubicki leży w północno-zachodniej części województwa lubuskiego i graniczy odpowiednio: po stronie północnej z powiatem gorzowskim ziemskim, po stronie wschodniej z powiatem sulęcińskim, po stronie południowo-wschodniej z powiatem krośnieńskim, a od strony zachodniej z Krajem Związkowym Brandenburgia w Republice Federalnej Niemiec.
W skład powiatu wchodzi 5 gmin: Cybinka, Górzyca, Ośno Lubuskie, Rzepin i Słubice. Powiat obejmuje obszar o powierzchni niemal 1000 km2 i jest zamieszkiwany przez ok. 47 tys. osób. Siedziba Starostwa Powiatowego znajduje się w Słubicach.

Pod względem komunikacyjnym powiat jest bardzo zróżnicowany. Istnieje tu dobrze rozbudowana infrastruktura komunikacji drogowej i kolejowej. Duże znaczenie komunikacyjne ma rzeka Odra, która na obszarze powiatu jest przez cały rok żeglowna.

Fakt przygranicznego położenia nadaje charakter i kształtuje kierunki rozwoju gmin wchodzących w skład powiatu. Sąsiedztwo z Niemcami, właściwie rozwinięty handel i usługi, dobra sieć komunikacji, to czynniki mające wpływ na działania gospodarcze.
Graniczne przejścia w Świecku oraz Słubicach sprzyjają rozwojowi firm zajmujących się transportem, spedycją i obsługą celną.
Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna o łącznej powierzchni 447 ha stwarza szerokie możliwości działania na terenie powiatu inwestorom krajowym i z państw Unii Europejskiej. Dzięki tym atutom Powiat Słubicki dąży do umocnienia swojej pozycji jako trzeciego centrum rozwoju gospodarczego w województwie lubuskim. Szansą na pozyskiwanie inwestorów, prezentację ofert inwestycyjnych oraz zawieranie kontaktów kooperacyjno - handlowych jest organizowane cyklicznie Lubuskie Forum Gospodarcze w Słubicach.

Naturalne walory przyrodnicze powiatu - jeziora, lasy, zróżnicowany krajobraz oraz bogactwo fauny i flory stwarzają dobre warunki do wypoczynku, uprawiania sportu oraz turystyki pieszej i rowerowej.

Udostępnij