Trzy dekady współpracy bez granic - Powiat Słubicki

To już 30 lat, odkąd Euroregion Pro Europa Viadrina wspiera współpracę polsko-niemiecką.

- Jej efekty są nie do przecenienia, widać je gołym okiem na polach społecznym, gospodarczym czy kulturalnym. Nie wspominając o edukacji, nauce języka sąsiada, współdziałaniu służb mundurowych czy mnóstwie mniejszych projektów – wyliczał starosta Leszek Bajon, będący uczestnikiem wtorkowych uroczystości z okazji 30-lecia utworzenia Euroregionu Pro Europa Viadrina, które odbyły się w Filharmonii Gorzowskiej.

Staroście towarzyszył naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Wojciech Skwarek, były również: Sylwia Cor i Klaudia Hawryluk, odpowiedzialne w starostwie za projekty i pozyskiwanie środków z zewnątrz.

Nie zabrakło marszałka województwa Marcina Jabłońskiego. - Powinniśmy tak patrzeć na świat, żeby nie szukać wrogów tam, gdzie mamy przyjaciół – podkreślał.

- Minęło już 30 lat od tamtych chwil, kiedy w nastrojach wielkiego entuzjazmu i szczerego zaangażowania podejmowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami po drugiej stronie Odry decyzje o sformalizowaniu naszej współpracy transgranicznej. (…) Dzisiaj nie dziwi już nikogo stwierdzenie, że współpracują wszyscy ze wszystkimi w różnych obszarach: gospodarczych, kulturalnych, sportowych, instytucjonalnych, naukowych, wyznaniowych i osiągają olbrzymie sukcesy. To tu, w Euroregionie Pro Europa Viadrina, mieszkańcy zdecydowanie powiedzieli tak Unii Europejskiej – pisał w swoim liście były burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki.

Przyłączamy się do gratulacji z okazji tak zacnego jubileuszu!