Związek Nauczycielstwa Polskiego świętował dwie doniosłe rocznice - Powiat Słubicki

Niedawno rozpoczął się rok, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dodatkową okazję do świętowania ma Związek Nauczycielstwa Polskiego, który obchodzi 113. rocznicę powstania.

Z tej okazji Zarząd

Oddziału ZNP w Słubicach, wspólnie ze starostą Marcinem Jabłońskim oraz burmistrzem Słubic Tomaszem Ciszewiczem, zorganizował dziś w Collegium Polonicum uroczystość pod nazwą „Związek Nauczycielstwa Polskiego a 100-lecie niepodległej Polski”.

Patriotycznie na scenie

Na początku głos zabrała szefowa słubickiego związku ZNP Weronika Bursztynowicz, która opowiedziała o niełatwych początkach ZNP oraz jego dziejach w kolejnych latach.
Część oficjalna była przeplatana z doskonale przygotowanym blokiem artystycznym, o który zadbali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach oraz przedszkolaki ze słubickiego przedszkola "Pinokio". Aplauz publiczności wzbudził także fortepianowy występ ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Słubicach Ignacego Żywalewskiego.
Następnie przyszedł czas na wręczenie odznak i wyróżnień zasłużonym działaczom ZNP. Otrzymali je: Wanda Suchacka, Krystna Kiba, Jadwiga Ryszczuk, Stanisław Woronowicz, Krystyna Miśta - Łukaszyk oraz Honorata Jolanta Pewełkiewicz.

Konkurs dla nauczycieli

Dzisiejsza gala była też okazją do podsumowania konkursu plastyczno-fotograficzno -historycznego pod nazwą: „Nasza szkoła/ przedszkole w wolnej, niepodległej Polsce”. Konkurs był adresowany do nauczycieli i pracowników placówek oświatowych.
- Nauczyciele i pracownicy szkół mają dostęp do kronik, dawnych materiałów czy zdjęć. Do przygotowania konkursowych prac mogli wykorzystać np. stare fotografie, dyplomy czy inne dokumenty – tłumaczyła Weronika Bursztynowicz. Honorowy patronat nad konkursem objęli: starosta słubicki Marcin Jabłoński oraz burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz.
Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia. I tak: pierwsze miejsce zajęła praca Zespołu Szkół Licealnych w Słubicach, drugie - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach, zaś trzecia nagroda powędrowała do Przedszkola Samorządowego Krasnal Hałabała w Słubicach.

Na deser: Wrocławski Niemen

Przyznano też wyróżnienia, a wszystkie prace można było podziwiać dziś w holu Collegium Polonicum - możecie je także obejrzeć w naszej fotogalerii. Spore zainteresowanie wzbudziła też wystawa prac nauczycieli i uczniów słubickich szkół i przedszkoli.
Ponadto w programie przewidziano występ Jarosława Królikowskiego, zwanego Wrocławskim Niemenem.
- Charakter tej niezwykłej uroczystości jak najbardziej wpisuje się w nasz powiatowy kalendarz wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości - ocenił obecny na gali starosta Marcin Jabłoński.

Więcej zdjęć z uroczystości znajdziecie na naszym profilu na Facebook'u.