100-lecie odzyskania niepodległości - kalendarium

 

Aplikacja informacyjna dla mieszkańców

 

Rezerwacja wizyty do rejestracji pojazdu

 

Płatności online oraz statusy dokumentów komunikacyjnych

 

Godziny pracy Aptek

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Rachunki bankowe

 

DOKUMENTY DO POBRANIA

Wzory dokumentów

 

INFORMACJE I OŚWIADCZENIA

 

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

 
Jesteś tutaj: » Strona główna » Aktualności » News - szczegóły

Dlaczego orzeł brandenburski? Autor nowego herbu powiatu uzasadnia swoją decyzję


Poniżej publikujemy oświadczenie autora projektu herbu powiatu słubickiego Alfreda Znamierowskiego, które, miejmy nadzieję, rozwieje wszelkie wątpliwości związane z wyglądem nowych insygniów powiatu.

Wojciech Skwarek, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Słubicach:

Dlaczego orzeł brandenburski?

Po ustanowieniu nowego herbu powiatu słubickiego, w internecie pojawiło się wiele wpisów przeciwników umieszczenia orła brandenburskiego w tym herbie. Świadczy to przede wszystkim o nieznajomości historii i reguł heraldycznych, a także o niewłaściwie pojmowanym patriotyzmie. Ci, którzy teraz protestują, nie protestowali, kiedy w poprzednim herbie tego powiatu widniała połowa orła mazowieckiego lub poznańskiego (takie orły miały te ziemie przez kilkaset lat), chociaż powiat słubicki nie leżał nigdy na żadnej z tych ziem. Dziwię się szczególnie wypowiedziom szanowanego historyka, pana Grzegorza Podrucznego, którego wiedza nie powinna pozwolić chociażby na takie sformułowanie, że herb powinien zawierać jednoznaczne odniesienie do najnowszej historii, która toczyła się po 1945, bo dzięki niej w końcu słubickość tego powiatu jest w ogóle możliwa.
Po pierwsze, jako historyk, pan Podruczny powinien wiedzieć, że w heraldyce ziemskiej nawiązuje się zazwyczaj przede wszystkim do godeł ziemskich, które są najstarsze lub najdłużej używane. Stąd orzeł brandenburski, bo tereny powiatu słubickiego należały od średniowiecza do 1945 r. do tej krainy. Po drugie nie bardzo sobie wyobrażam możliwość znalezienia odpowiedniego godła z najnowszej historii, która toczyła się po 1945. Po trzecie zadziwia sugestia historyka, że Wystarczy, aby tarcza herbowa była podzielona na kilka pól, w których znajdowałyby się elementy z herbów. Powinien przecież znać podstawową zasadę heraldyczną, że tarczę herbową dzieli się jedynie wówczas, gdy trzeba połączyć dwa lub więcej już istniejących herbów. W innym przypadku otrzymujemy koszmarki herbopodobne, niestety występujące w Polsce jeszcze w wielu „herbach” gmin wiejskich. Po czwarte, projektując herb powiatu słubickiego, nie odnosiłem się do województwa lubuskiego jako takiego, lecz wyłącznie do terenów samego powiatu, które w całości były na terenie Brandenburgii.
Z historii wiemy, że ziemia lubuska, na której leży powiat słubicki, była od XI w. w posiadaniu Piastów, lecz przed połową XIII w. została opanowana przez Brandenburgię i przez 700 lat do niej należała. Nie sądzę, by nasz patriotyzm musiał się odżegnywać od tego dziedzictwa. I nie mogę się zgodzić z twierdzeniami niejakiego Schmidta, który w internecie pisze, że Alfred Znamierowski był prawie 30 lat na emigracji więc zapomniał historii, tego kim są Polacy. Historię znam, Polakiem jestem, a na emigracji działałem aktywnie cały czas dla Polski. Inaczej nie zostałbym odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Solidarności Walczącej.
I jeszcze jedno. W herbie udało mi się symbolicznie utrwalić fakt pokonania wojsk brandenburskich pod Grunwaldem w 1410 roku. Bowiem kształt orła brandenburskiego w herbie powiatu słubickiego nawiązuje do kształtu tego orła z chorągwi brandenburskiej, zdobytej przez nasze wojska w tej bitwie.

Alfred Znamierowski

GALERIA


05.01.2018 15:17 wiek: 17 dni


Powiat Słubicki

Cybinka
Cybinka
Górzyca
Górzyca
Ośno Lubuskie
Ośno Lubuskie
Rzepin
Rzepin
Słubice
Słubice

Starostwo Powiatowe

ul. Piłsudskiego 20

69-100 Słubice

tel. 95 759 20 10

fax 95 759 20 11

 

autor: Administrator
data wstawienia: 13.10.2014 07:54
ostatnio zmienil: Radosław Dudek
ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 01:58
  • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego
  • Dziennik Polski
  • Monitor Polski
autor: Administrator
data wstawienia: 13.10.2014 08:26
ostatnio zmienil: Radosław Dudek
ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 13:08
Projekt i wykonanie: Go-2-Web.com - TYPO3 & Projektowanie stron
Copyright 2010 by Powiat Słubicki
Od 15.11.2010 stronę wyświetlono:
2832174