100-lecie odzyskania niepodległości - kalendarium

 

Aplikacja informacyjna dla mieszkańców

 

Rezerwacja wizyty do rejestracji pojazdu

 

Płatności online oraz statusy dokumentów komunikacyjnych

 

Godziny pracy Aptek

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Rachunki bankowe

 

DOKUMENTY DO POBRANIA

Wzory dokumentów

 

INFORMACJE I OŚWIADCZENIA

 

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

 
Jesteś tutaj: » Strona główna » Aktualności » News - szczegóły

Powiat słubicki z nowymi insygniami


Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni podjęli uchwałę ustanawiającą nowy herb powiatu, flagę, a także projekt sztandaru. Skąd taka konieczność, skoro od 17 lat powiat słubicki posiada już znany nam wszystkim herb?
Już tłumaczymy: obecnie używane insygnia zostały przyjęte przez Radę Powiatu w 2000 roku i nigdy nie uzyskały pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wprawdzie w 2014 roku Komisja Heraldyczna wydała opinię, ale... negatywną. Należało więc jak najszybciej insygnia zmienić. 
Nowe, zaprojektowane przez Alfreda Znamierowskiego z Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego, niekwestionowany autorytet w dziedzinie heraldyki i weksylologii, spotkały się z pozytywną oceną Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Instytucje te brały pod uwagę m.in. względy nie tylko geograficzne, ale także historyczne.

Orzeł jak spod Grunwaldu

Dlatego nowy herb przedstawia czerwonego orła brandenburskiego na białym tle, a pod nim błękitny, falisty pasek symbolizujący Odrę. 
- Ze względów historycznych zasadne jest wykorzystanie orła brandenburskiego jako głównego elementu godła nowego herbu powiatu słubickiego. Czerwony orzeł - godło herbu Brandenburgii, występuje w wielu herbach polskich jednostek samorządowych, w tym herbach powiatów choszczeńskiego i drawskiego. Na terenie powiatu słubickiego jest w herbie Ośna Lubuskiego. W województwie lubuskim brandenburskiego orła mają w herbach miasta: Drezdenko, Gorzów Wlkp. i Kostrzyn nad Odrą (...) Orzeł nawiązuje kształtem do orła brandenburskiego, jaki widniał na chorągwi zdobytej w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku - czytamy we fragmencie uzasadnienia znaków powiatu słubickiego autorstwa A. Znamierowskiego.

Nie tylko herb

Prócz herbu uchwalono także nową flagę powiatu, na której widzimy trzy pasy: czerwony, biały i błękitny. Z kolei flaga stolikowa, pieczęć powiatu oraz banner nawiązują artystycznie i kolorystycznie do herbu i flagi głównej. W uchwale znalazł się także paragraf o ustanowieniu projektu nowego sztandaru powiatowego. Jest on dwustronny: z jednej strony przedstawia nowy herb powiatu otoczony biało - czerwonymi pasami, przypominającymi te z naszych słupów granicznych, z drugiej zaś widnieje godło państwowe.
Mamy nadzieję, że nowe insygnia przypadną do gustu także mieszkańcom naszego powiatu. 
Uchwała ustanawiająca herb, flagę, flagę stolikową, banner, sztandar i pieczęć wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. I dopiero wtedy będzie można oficjalnie używać nowych insygniów.

GALERIA


02.01.2018 10:26 wiek: 20 dni


Powiat Słubicki

Cybinka
Cybinka
Górzyca
Górzyca
Ośno Lubuskie
Ośno Lubuskie
Rzepin
Rzepin
Słubice
Słubice

Starostwo Powiatowe

ul. Piłsudskiego 20

69-100 Słubice

tel. 95 759 20 10

fax 95 759 20 11

 

autor: Administrator
data wstawienia: 13.10.2014 07:54
ostatnio zmienil: Radosław Dudek
ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 01:58
  • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego
  • Dziennik Polski
  • Monitor Polski
autor: Administrator
data wstawienia: 13.10.2014 08:26
ostatnio zmienil: Radosław Dudek
ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 13:08
Projekt i wykonanie: Go-2-Web.com - TYPO3 & Projektowanie stron
Copyright 2010 by Powiat Słubicki
Od 15.11.2010 stronę wyświetlono:
2832203